U planu nam je kreirati zasebnu kategoriju posvećenu tehnologiji proizvodnje piva, gdje će naš headbrewer Marko pokazati svoje pivsko znanje, ali do tada ćemo ovdje samo ukratko proći sve bitne korake u proizvodnji piva.
- Mljevenje slada - proces proizvodnje kreće od prilagodbe slada za potrebnu ekstrakciju šećera u koraku zvanom ukomljavanje. Nije isto da li će se slad jako sitno samljeti (tu se riksira da se jako zgusne slad te se riskira problematično cijeđenje) ili će se krupno samljeti.
- Ukomljavanje - nakon što je slad izmljeven, on se miješa s vodom i cilj je na određenim temperaturama konvertirati škrob iz slada u šećer kako bi kvasac mogao obaviti svoj dio posla. Ta ekstrakcija se dešava na temepraturama od 60° do 70°. Kada je ukomljavanje završilo (škrob je pretvoren u šećer), prelazi se na treći korak.
- Cijeđenje - sladovina dobivena u prethodnom koraku sada se mora izdvojiti od ostatka sladne mase i zrnja, tj. mora se ocijediti. Ako je slad bio presitno samljeven, ovaj korak zna biti poprilična noćna mora ;)
- Kuhanje - ocijeđena sladovina se zagrijava do trenutka zakuhavanja i tu konačno hmelj kreće činiti svoju magiju. Što se ranije hmelj stavi u ključalu sladovinu, to će ekstrakcija hmeljnih alfa kiselina biti jača i pivo će dobivati na gorčini. Ako se hmelj stavlja kasnije, to pridonosi više utjecaja na aromu i flavor finalnog piva.
- Odvajanje hmeljnih čestica i hlađenje - kada je kuhanje završilo, sladovina se mora očistiti od ostataka hmelja (to se često radi u posudi zvanoj whirpool) i onda se očišćena hladi kako bi bila spremna za najzeznutiji korak proizvodnje.
- Fermentacija - ohlađena sladovina se puni u fermentacijske tankove i tu se dodaje pivski kvasac. Kvasac jede šećer u sladovini i u sladovini stvara alkohol i ugljični dioksid. Nakon odrađene fermentacije, tekućina u tanku se više ne zove sladovina, već pivo. Pivo se onda može čuvati još određen period vremena u tankovima (lageriranje) ili se može puniti.
- Punjenje u ambalažu - ovisno o veličini pivovare, strateškom planu i načinu distribucije te prodaje, ovaj korak može biti jednostavan, ali može biti i kompliciran. Pivo se može puniti u boce, limenke, kegove, caskove ili se čak ne mora niti puniti! Ukoliko se u sklopu pivovare nalazi pub, onda pivo može ići direktno iz tanka na tap! Pivo se može, prije punjenja u neku od iznad navedenih ambalaža, filtrirati i pasterizirati, ali to ostaje na odabir svakoj pivovari.
- Skladištenje i distribucija - napunjena pivska ambalaža se može staviti u direktno u hladno skladište gotovih proizvoda u pivovari ili se može odmah distribuirati. U ovom koraku je jako bitno paziti da se održava hladni lanac kako bi pivo zadržalo svoje karakteristike sve do posluživanja konzumenta.
Evo i bonus za kraj, svi gore opisani koraci u kratkoj homebrew animaciji: