Ekipa

 

Dubravka

Dubravka Vuglač- Financijska čarobnica. Oblikuje brojke u financijama, a slova u komercijali.

tim 05

Đuro Filipin- Asistent alkemičar. Prati upute glavnog alkemičara i stavlja u pivo lopatu hmelja više od recepta.

Marko Filipin

Marko Filipin- Glavni alkemičar. Dresira sladove i hmeljeve u #DoživiHmelj ritmu.

Miro

Miroslav Šuvak- Craft beer ambasador. Trkelja o pivu više nego što ga pije. Galamdžija!

tim 03

Siniša Holeček- Asistent alkemičar. Prati upute glavnog alkemičara i stavlja u pivo dvije lopate hmelja više od recepta.

Vanja Lukavica

Vanja Lukavica- Arhitekt protočnosti fluida. Centralna spojka između fermentora i kega.

tim 01

Vedran Bais- Mag kontrole i kvalitete. Brine sa da pivo koje izlazi na tržište ima glavu i keg.

 

Povijest

Prvi koraci

Ako se gleda sami početak ove #DoživiHmelj priče, moramo se vratiti u 2009 godinu kada dva prijatelja, Marko Filipin i Miroslav Šuvak, kreću u svoje prve pivske korake. Kućna proizvodnja piva (eng. Homebrewing) tada još nije uzela maha u Hrvatskoj i bilo je svega oko 50-ak aktivnih homebrewera. U jesen 2009 godine, dečki su donijeli odluku koja će usmjeriti sve njihove daljnje korake - odlučuju krenuti s homebrewingom i skuhati svoje prvo pivo. Zahvaljujući homebrewing portalu pivarstvo.info i knjizi A complete joy of homebrewing prikupljaju osnovne informacije o proizvodnji piva u kućnoj radinosti te u Daruvaru kuhaju svoje prvo pivo.

 A Complete Joy Of Homebrewing

Homebrewing

Nakon prvog skuhanog piva shvaćaju kako je homebrewing možda i najbolji hobi na svijetu te kreću u dubinsko istraživanje cijele tematike - od načina proizvodnje, tehnika proizvodnje, pivskih stilova pa do kuhanja piva skoro svaki drugi tjedan. Kako su se dečki konstantno usavršavali i dizali svoje pivsko znanje, tako se i sama hrvatska homebrewing zajednica dizala te je brojala sve više aktivnih članova. Počela su druženja uživo na kojima su homebreweri mogli đorati svoja piva, davati komentare i sugestije oko napravljenog piva te pričati općenito o pivu. Nakon 3 godine aktivnog kuhanja piva u kućnoj radinosti, došlo je i vrijeme da se razmisli o sljedećoj razini.

 

Craft pivovara

Kobni je bio dvanaesti mjesec 2012 godine kad je pala ideja o osnivanju vlastite pivovare. Nakon n kuhanja različitih pivskih stilova, došlo je i to vrijeme. Tada su obojica bila još full zaposlena na drugim radnim mjestima, ali u slobodno vrijeme orijentirali su se na istraživanje 2 različita aspekta:

  • proizvodnju
  • poslovanje

Marko se posvetio usavršavanju tehnika u pivskoj proizvodnji, dok se Miro orijentirao na  poslovnu problematiku otvaranja pivovare. Kako hrvatsko pivsko tržište tada još nije poznavalo craft pivo (niti općenito ale piva), bila je potrebna određena edukacija tržišta. U travnju 2013 godine podižu blog novarunda.com gdje su odlučili pisati o svim problemima i iskustvima otvaranja vlastite pivovare, ali i pisati o pivu i pivskim stilovima. Hrvatska je bila sve bliže ulasku u EU i iščekivao se novi zakon o trošarinama koji bi omogućio poduzetnicima lakše otvaranje pivovare. Vizija je bila tu, planovi su bili na papiru i donesena je odluka - bilo je vrijeme da se pivovara otvori i u pravnom obliku. 21.06.2013 je registrirana Nova Runda j.d.o.o. s osnovnom djelatnošću proizvodnje piva. To je bila tzv. točka bez povratka i bilo je brewery or bust! 2013 godina je bila bitna i za sve hrvatske homebrewere, jer se tada po prvi put u Hrvatskoj organiziralo prvo hrvatsko natjecanje u homebrewingu. Marko i Miro su na natjecanju osvojili medalje u kategoriji Porter - Marko treće mjesto sa svojim Robust Porterom, a Miro drugo mjesto za Porter s kikirikijem.

Koprivnica

Te medalje su bile dodatni vjetar u leđa i moralni booster da je odluka za pokretanjem profesionalne pivovare bila ispravna. U kolovozu 2013 sudjeluju na Renesansnom festivalu u Koprivnici gdje kao homebreweri kuhaju Renesansni porter s koprivom za potrebe festivala.

Istraživanje i papirologija vezana s otvaranjem pivovare je počela uzimati sve više vremena i u prosincu 2013 Miroslav odlučuje dati otkaz na svom redovnom poslu kako bi se mogao fokusirati na pivovaru. Kako se konačno mogao cijelo vrijeme posvetiti pivovari, Miroslav je počeo putovati te držati predavanja i edukacije o craft pivarstvu, povijesti pivarstva i pivskim stilovima, a spontano je nastalo i pivsko druženje na twitteru zvano #PivskaSrijeda.

Kutina

Poslovni plan za craft pivovaru je bio napisan i trebala se "samo" zatvoriti financijska konstrukcija ulaganja. Nakon par upita nadležnim tijelima, dečki bivaju pozvani na sastanak u Ministarstvo poduzetništva kako bi prezentirali svoju ideju za pivovaru, ali tamo dobivaju negativan feedback na poslovni plan.

Naime, jedan dio zatvaranja financijske konstrukcije je bio uz pomoć Crowdfundinga - financijskog izvora koji tada nije baš bio poznat u Hrvatskoj. Poslovni plan za kupnju novog pogona nije dobio zeleno svijetlo i preostala je samo jedna solucija - pronaći već postojeću pivovaru i dogovoriti s tom pivovarom poslovnu suradnju. U velljači 2014 je pao dogovor s mikro pivovarom Kahli u Kučan Marofu (pokraj Varaždina) i tako je Nova Runda postala Gipsy pivovara!

Indiegogo nagrade

Kako bi mogli pripremiti teren za puštanje svog prvog piva i osigurati potrebnu opremu za početak, u ožujku 2014 godine pokreću crowdfundning kampanju na Indiegogo platformi i prikupljaju iznos od cca 8000$ (zahvaljujući ovim dobrim ljudima). Iznos je bio dostatan da kupe prve kegove koji su služili za distribuciju piva, ali kroz kampanju se stvorila i priča koja je obilježila tu kampanju i pivo kao rezultat te priče - BrAle. Crowdfunding kampanja je završila, papirologija se prikupila i prvo pivo je uspješno skuhano u tuđem pogonu.

Promocija APA-e

Točno godinu dana nakon registracije firme, 21.06.2014 godine se održala prva promocija Nove runde u javnosti na kojoj je predstavljeno njihovo prvo pivo - Nova Runda APA! Ta promocija je označila novu točku u hrvatskoj pivskoj povijesti i predstavila eru novog vala pivara - pivara proizašlih iz homebrewing scene, pivara koji su radili pivo u kućnoj radinosti i koji su htjeli svoj hobi pretočiti u profesionalnu karijeru - to je bio početak hrvatske craft revolucije

Nova Runda je počela dobivati svoje prve kupce i prodajna mreža je počela rasti iz mjeseca u mjesec kao i proizvodnja. Naravno da nije bilo sve idealno u tom periodu i dečki su nakon par mjeseci počeli primjećivati prve mane Gipsy pivovare - kako su proizvodili u tuđem pogonu, nisu mogli svaki dan putovati u pivovaru nadgledati fermentaciju piva i sanitaciju, već su morali to prepustiti vlasnicima pogona. Kroz daljnju proizvodnju su počeli uviđati da ne mogu imati povjerenja u drugu stranu i počeli su lagano tražiti novu pivovaru za preseljenje, pivovaru gdje će moći sami proizvoditi i sami nadzirati procese.

Pivovara Jastrebarsko

Najveći šok i najveće financijsko potonuće Nova Runda doživljava u prosincu 2014 godine kada ne puštaju na tržište velike količine piva, jer matična pivovara nije nadzirala fermentaciju kako treba. U veljači 2015 godine, dečki su se preselili u novu pivovaru. Pivovara je bila zatvorena 7 godina i nakon uspješnog pregovaranja, ekipa je zakupila pivovaru u Jastrebarskom. Tu su konačno mogli postaviti pogon kako treba jer su kontrolirali cijelu pivovaru.

Đuro i Siniša

U narednom periodu se u Novoj Rundi zapošljavaju 2 nova člana, Đuro i Siniša i pivovara dogovara svoju prvu prekograničnu suradnju s Crnom Gorom. U lipnju 2015 Nova Runda organizira prvi #BeerUPZG - event za twitter ekipu i cijeli community koji je rastao zajedno s Novom Rundom i pratio ju od samih početaka. Do kraja 2015 godine Nova Runda proširuje svoju proizvodnju i konačno je došlo vrijeme da se i glavna osoba za proizvodnju zaposli full time u pivovari.

BEERUpZG poster

U veljači 2016 godine Marko se zapošljava u pivovari i po prvi put od 2013 godine su obojica suvlasnika zaposlena u stalnom radnom odnosu u svojoj pivovari. Naravno da su taj poslovni transfer morali i obilježiti, a kako drugačije nego izbacivanjem novog piva na tržište, njihove prve IPA-e! C4 je ugledao svijetlo dana u travnju 2016 godine i tada nitko ni slutio nije da će baš to pivo najviše uzdrmati hrvatsku craft scenu.

BeerYard plakat

Kako je craft scena počela rasti iz godine u godinu, tu scenu je počeo pratiti i rast novootvorenih pivovara, ali i craft beer festivala koji su počeli bujati sa svih strana. Uvidjevši kako većina pivskih festivala nema zdravu filozofiju u pozadini organizacije, u rujnu 2016 godine Nova Runda organizira prvi BeerYard festival koji je imao u cilju spojiti 3 nezavisne scene - glazbenu, pivsku i street food scenu s osnovnom filozofijom da svaki subjekt koji sudjeluje na festivalu ne mora plaćati ništa organizatoru za sudjelovanje.

Kruna dotadašnjeg rada dolazi početkom 2017 godine kada je Nova Runda proglašena najboljom hrvatskom pivovarom po Rate Beer portalu.

Rate Beer

Nakon 5 godina proizvodnje po zakupljenim pogonima, dečki konačno uspjevaju svoj glavni cilj pretočiti u stvarnost. Kroz dvije godine planiranja i sastanaka, konačno pronalaze halu za vlastitu pivovaru, pišu investicijsku studiju po n-ti put, prikupljaju sredstva, podižu kredit i kreću u najodvažniji projekt u njihovoj povijesti. U travnju 2019 godine kreće projekt adaptacije postojeće proizvodne hale Zagorski Metalac u Zaboku i tako Zabok postaje njihov novi dom. Sredinom kolovoza projekt je uspješno završen, a već krajem kolovoza proizvode svoje prvo pivo u vlastitom pogonu u Zaboku. Zabočka pivovara je opremljena postrojenjem i tankovima domaćeg proizvođača inox opreme - Letina inox d.d., a veliki upgrade u pivovari predstavlja i linija za limenke koja ekipi omogućava proširenje ponude core piva, ali i izvoznu ekspanziju.

Zabok Crowd

Izradu web stranice sufinancirala je Europska unija iz Fonda za regionalni razvoj